Sunkiau prieinama paskola būstui

Norintiems už paskolą įsigyti nuosavus namus - rimtas signalas iš bankų priežiūros institucijos - Lietuvos banko.

„Lietuvoje NT rinka šyla, bet apie jos perkaitimą kalbėti per anksti. Vis dėlto, jei NT rinkos temperatūra pakiltų virš saugios ribos, esame pasirengę nedelsdami reaguoti ir riboti pernelyg rizikingą NT rinkos ir skolinimo raidą. Priemonių tam turime“, – teigia V. Vasiliauskas. Jo teigimu, gali būti keičiamas maksimalus mėnesinės būsto kredito įmokos ir pajamų santykio reikalavimas, šiuo metu sudarantis 40%, taip pat minimalaus pradinio įnašo reikalavimas (šiuo metu paskola negali viršyti 85% sandorio) ar griežtinami kapitalo reikalavimai patiems bankams. Maksimali paskolos trukmė, šiuo metu sudaranti 30 metų, esą turėtų likti tokia pati.

"esame pasirengę nedelsdami reaguoti ir riboti pernelyg rizikingą NT rinkos ir skolinimo raidą"

Lietuvos banko duomenis, būsto kainos pernai šalyje kilo 9,5%, o sandorių skaičius – 12%. Dar daugiau kelia nerimą tai, kad Būsto kainų tendencija dar praeitų metų pradžioje buvo plius 3%, pabaigoje – jau 9,5%. Belieka prognozuoti, kad jei nekilnojamojo turto kainos ir kreditavimo tempai išlaikys tokius aukštus augimo tempus kaip šiuo metu, gali būti griežtinamos būsto paskolų sąlygos išduodamos bankuose.

Kaip tvirtina paskolų brokeriai, tai tikrai nereiškia, kad nebus galima ateityje pasiskolinti, tačiau tam reikės didesnės sukauptos savo pinigų dalies, todėl planuotis ir taupytis pradiniam įnašui būtina iš anksto. Tokiu reguliavimu bus siekiama, kad Būsto paskolos būtų sunkiau prieinamos. Kiekvienas signalas finansų rinkoje negali būti nepastebėtas, tai ypatingai svarbu priimant ilgalaikį sprendimą dėl skolinimosi perkant ar statant nuosavą būstą.