5 dalykai, kuriuos reikia žinoti norintiems imti būsto paskolą per ekonomikos suletėjimą

2023-02-19

Ekonomikos suletėjimo metu galima rasti nekilnojamą turtą pigiau, todėl kartais pirkėjams atrodo, kad tai yra puiki galimybė paėmus būsto paskolą persikelti į naujus namus. Deja, bet dauguma pamiršta, kad reikėtų itin atidžiai vertinti savo finansinę padėtį, palūkanų normas, rinkos sąlygas ir ilgalaikę perspektyvą.

Ekonomikos suletėjimas gali lemti bankų palūkanų normų sumažėjimą

Ekonomikos suletėjimas daro didelę įtaką būstų paskolų rinkai. Tai pasireiškia keliais būdais. Pavyzdžiui, ekonomikos suletėjimas gali lemti bankų palūkanų normų sumažėjimą. Nors Europos Centrinis Bankas padidino EURIBOR, tačiau komerciniai bankai, išduodantys būsto paskolas, pastebimai pradėjo mažinti palūkanų maržos dalį – siekdami skatinti skolinimąsi ir ekonomikai padėti susidoroti su nuosmukiu. Akivaizdu, kad to nepakaks, todėl visi laukia, jog kitais metais EURIBOR pradės mažėti ir situacija pradės keistis.

Nors skaudu pripažinti, bet ekonomikos suletėjimas veikia būstų pasiūlą. Tai pastebima pagal nekilnojamo turto vystytojus, kurie rengia vis mažiau naujų projektų. Gera žinia pirkėjams, kad esamiems projektams mažinamos kainos, siūlomos papildomas nuolaidos, dovanojamos stovėjimo vietos, sandėliukai ar teikiamos kitos naudos, pavyzdžiui, buitinė technika. Deja, bet tai ne visada pritraukia pirkėjus, nes šie bijo finansinių sunkumų, atideda būsto pirkimą arba ieško kitų variantų.

Didesnis neapibrėžtumas ir sumažėjusi paklausa
„Nepamirškite, kad suletėjimo metu padidėja atleidimų skaičius arba jaučiamas pajamų sumažėjimas. Pastebima, kad šiuo metu bankai tapo griežtesni skolindami pinigus – padidino reikalavimus dėl kredito patikimumo, o skolinimasis tapo sudėtingesnis“, - pasakojo „VisiBankai“ vadovė ir paskolų ekspertė Vita Kazėnienė.
Ekspertė pastebėjo, kad būsto rinkoje pastebimas didesnis neapibrėžtumas ir sumažėjęs paklausos stabilumas dėl ekonomikos suletėjimo.
„Stebėkite rinkos pokyčius ir įvertinkite ilgalaikę investicijos perspektyvą. Imti būsto paskolą per ekonomikos suletėjimą gali būti rizikingas sprendimas, nes didėjantis neapibrėžtumas ir darbo rinkos nestabilumas gali paveikti pajamas. Svarbu apgalvoti finansinę padėtį, įvertinti ilgalaikį investicijų potencialą ir būti pasiruošusiems rizikai“, - pažymi V. Kazėnienė.
Palūkanų normų pokyčiai priklausys nuo daugelio veiksnių
Palūkanų normų ateities pokyčiai gali priklausyti nuo daugelio veiksnių, įskaitant ekonomikos augimą, infliacijos lygį, Europos centrinio banko politiką ir t.t. Viskas priklauso nuo infliacijos suvaldymo Europos zonoje. V. Kazėnienė pastebėjo, kad lapkričio mėnesį Euro zonoje infliacija siekė 2,4 proc.
„Tikimės, kad dėl tokio staigaus infliacijos mažėjimo EURIBOR nebekils ir šių metų antrąjį ar trečiąjį ketvirtį pradės po truputį ir nuosekliai kristi žemyn“, - sako V. Kazėnienė.
Kiekvienam žmogui svarbu suprasti, kad palūkanų normos gali keistis dėl ECB politikos ar kitų veiksnių. Jei pirkėjai turi stabilias pajamas, pakankamai santaupų ir geba patikimai valdyti skolas, verta imti būsto paskolą, ypač, jei planuojama įsigyti nuolatinį būstą.

Svarbu atlikti analizę
Jei ekonomika išliks stabili arba nesikeis drastiškai, ECB išlaikys palūkanų normas esamu lygiu. Taip gali būti siekiama skatinti investicijas, vartojimą bei palaikyti ekonominę veiklą.
Tačiau, esant ekonominiam nuosmukiui arba kitokioms nenumatytoms situacijoms, Europos Centrinio Banko politika gali būti orientuota į palūkanų normų mažinimą, siekiant skatinti skolinimąsi, investicijas ir ekonominį atsigavimą.
„Svarbu atlikti išsamią analizę, atsižvelgiant į savo asmeninius poreikius ir aplinkybes. Rekomenduočiau įsigyti butą regione ar mieste, kuris ne tik turi perspektyvų augimą, bet ir suteikia patrauklias gyvenimo sąlygas.
Vertėtų atkreipti dėmesį į infrastruktūrą, švietimo įstaigas, darbo rinkos perspektyvas ir pastebėtus nekilnojamojo turto rinkos pokyčius. Tokiu būdu galima užtikrinti ilgalaikę investicijos perspektyvą ir sumažinti riziką dėl ekonominių svyravimų“, - pažymėjo V. Kazėnienė.
Atkreipti dėmesį į būsto paskolos sąlygas ir reikalavimus
Pastaruoju metu pastebimas didesnis susidomėjimas būsto paskolomis, dėl mažėjančių bankų palūkanų maržų, tačiau ekonominis nesaugumo jausmas gali daryti įtaką mažėjančiam būsto paskolų skaičiui. „VisiBankai“ atstovai pasakojo, kad jaučiamas vis didesnis žmonių atsargumas, todėl pirkėjai kuriam laikui atideda būsto pirkimą, tikėdamiesi pamatyti geresnes ekonomines prognozes.
Vis dėl to nusprendusiems įsigyti nekilnojamą turtą reikėtų atkreipti dėmesį į būsto paskolos sąlygas ir reikalavimus, tokius kaip pradinis įnašas, paskolos trukmė, mėnesio įmokos, mokėjimų atidėjimas, mokesčiai ir kitos sąlygos. Svarbu įsivertinti kintamų, fiksuotų palūkanų privalumus ir trūkumus, svyravimus ir apgalvoti nenumatytas rizikas. „VisiBankai“ vadovė ir paskolų ekspertė pridūrė, jog reikėtų rinktis patikimą kredito įstaigą ir konsultuotis su tos srities specialistais, siekiant įvertinti visas finansines galimybes.
Be galo svarbu žiūrėti į ilgalaikę perspektyvą. Būsto pirkimas ir paskola yra ilgalaikis įsipareigojimas, todėl verta įsitikinti, kad pavyks įvykdyti įsipareigojimus ne tik dabar, bet ir ateityje, net jei ekonominė situacija pasikeis.
Imti būsto paskolą ekonomikos suletėjimo metu, ar bet kuriuo kitu laikotarpiu, yra kiekvieno žmogaus asmeninis finansinis sprendimas, kuris priklauso nuo daugelio veiksnių. Kiekvieno žmogaus finansinė padėtis, galimybės ir tikslai yra skirtingi, todėl nėra vieno atsakymo į šį klausimą.

Prieš priimant sprendimą paimti būsto paskolą, visada be galo svarbu atidžiai apsvarstyti visus veiksnius, pasitarti su finansų patarėju, įvertinti galimybes bei rizikos veiksnius.