Kaip pasikelti kredito reitingą?

2023-02-09

 

Kreditingumas yra asmens įvertinimas, kaip sugebama tvarkytis su finansiniais įsipareigojimais. Jis nustatomas pagal asmeninę finansinę istoriją bei paskolų grąžinimą. Geras kreditingumas padidina tikimybę sėkmingai gauti būsto paskolą bei daro įtaką paskolos sąlygoms ir palūkanų normai.

Informacija apie asmens kredito reitingą pradedama kaupti nuo tada, kai asmuo pradeda naudotis finansinėmis paslaugomis, reikalaujančiomis kredito sutarties. Kiekvienas asmuo gali nemokamai pasitikrinti savo kredito istoriją Lietuvos banko Paskolų rizikos duomenų bazėje, tačiau šioje bazėje savo reitingo piliečiams rasti nepavyks.

Kredito istorija taip pat kaupiama kreditų biuruose: šie biurai klientams priskiria vienokį ar kitokį kredito reitingą. Kadangi juose informacija kaupiama ir atnaujinama ne tik apie turimus ar turėtus kreditus, o taip pat ir apie atsiskaitymus su kitais paslaugų teikėjais (elektros, vandens, telekomunikacijų ir panašiai) kredito reitingas kinta priklausomai nuo asmens finansinių veiksmų.

Kredito reitingą gali sumažinti šie veiksniai:

  • Laiku nedengiamos įmokos už turimus įsipareigojimus.
  • Pradelsti atsiskaitymai už komunalines ar kitas paslaugas.
  • Pastovus greitųjų kreditų naudojimas.
  • Bankroto procedūros.
  • Daugybė užklausų dėl kredito.

 

Nepaisant aukščiau paminėtų veiksnių, svarbu būti nuosekliam ir atsakingam finansinių įsipareigojimų vykdyme. Reikėtų nepamiršti, kad matomi ne tik neigiami, bet ir teigiami asmens veiksmai, kurie turi įtakos kredito reitingui.

Ar jau turimi įsipareigojimai daro įtaką naujo kredito gavimui?

Visi turimi kreditai daro įtaką naujo kredito gavimui. Pagal atsakingo skolinimosi nuostatus Lietuvoje asmuo arba šeimos ūkis negali skirti daugiau nei 40 proc. gaunamų pajamų kreditų įmokoms mokėti. Dėl šios priežasties norint gauti kreditą reikia įvertinti, kokio dydžio įmokos jau yra turimos ir kokį procentą gaunamų pajamų tai sudaro.

VisiBankai.lt ekspertai dalijasi būdais, kaip galima pagerinti savo kredito reitingą:

  • Laiku mokėkite paskolų įmokas. Laiku mokamos įmokos už turimas paskolas teigiamai veikia Jūsų kredito istoriją, vadinasi ir patį reitingą.
  • Laiku vykdykite finansinius įsipareigojimus. Nuomos ar komunaliniai mokėjimai taip pat daro įtaką Jūsų kredito reitingui.
  • Atsargiai naudokitės kreditinėmis kortelėmis, stebėkite jomis atliekamus mokėjimus - jos yra priskiriamos prie turimų įsipareigojimų ir yra dažniausiai naudojama priemonė neteisėtiems sukčių atsiskaitymams.
  • Periodiškai pasitikrinkite savo kredito ataskaitą. Tokiu būdu žinosite apie savo finansinę situaciją ir galėsite greitai reaguoti į galimus netikėtumus ar klaidas.


Kredito reitingo kėlimas gali užtrukti skirtingą laiko tarpą, todėl svarbu būti nuosekliai atsakingu finansiniu vartotoju bei nesitikėti greitų pokyčių. Mokėjimų istorija ir kitos finansinės veiklos įtaka kredito reitingui rodoma per tam tikrą laikotarpį, todėl pagerėjimai arba pablogėjimai neatsispindi akimirksniu. Svarbu nepamiršti, jei atliekate teigiamus veiksmus, kaip laiku mokamos įmokos, mažinamas kredito likutis arba pilnai dengiamos turimos paskolos, jau gerinate savo kredito reitingą.

Visada svarbu būti atviru su kredito davėju dėl savo finansinės padėties ir ieškoti patarimo iš finansų ekspertų. VisiBankai.lt būsto paskolų ekspertai, įvertinę visą Jūsų situaciją, suteiks Jums asmeninių patarimų kaip pasikelti kredito reitingą ir padės gauti būsto paskolą geriausiomis sąlygomis.