Kas gali pasinaudoti būsto paskolos refinansavimu pagal naująją tvarką?

2025-03-10

Nuo šių metų vasario 1 d. įsigaliojo supaprastinta būsto paskolų refinansavimo tvarka, dėl kurios būsto paskolų savininkai dabar turi galimybę sumažinti įmokas arba pasinaudoti palankesnėmis sąlygomis kituose bankuose.

Ką reikia žinoti apie naująją tvarką?

„VisiBankai.lt“ vadovė ir paskolų ekspertė Vita Kazėnienė pastebi, kad iki šiol refinansavimas tarp bankų buvo gana retas reiškinys. „Tarp bankų refinansavimo praktiškai nebuvo. Nusistovėjusi praktika buvo palanki bankams, o ne paskolų gavėjams, nes dėl patiriamų refinansavimo išlaidų buvo per brangu to imtis tik tam, kad būtų sumažinta paskolos marža – išlaidos dažnu atveju buvo panašios kaip gaunama nauda“, – sako ji.

Anksčiau gyventojai refinansavimą dažniausiai rinkdavosi tik perkeldami paskolas iš kredito unijų į bankus arba keisdami esmines kredito sąlygas, tačiau naujoji tvarka atveria daugiau galimybių.

Pirmiausia – jeigu norite refinansuoti savo būsto paskolą, reikės kreiptis į namų banką, kuriame paskolą šiuo metu turite. Jeigu Jūsų finansinė situacija pakito, bankas iš naujo įvertins Jūsų kreditingumą. Kad nepereitumėte kitur, namų bankas siūlys patrauklesnes sąlygas.

Antra – kaip ir imant būsto paskolą pirmąkart, teks kreiptis į kuo daugiau bankų, išanalizuoti jų pasiūlymus ir palyginti refinansavimo sąlygas. Tai užtruks laiko, reikės dokumentų analizės ir kantrybės.

Trečia – norėdami pasirašyti naują sutartį, turėsite įrodyti, kad refinansavimas Jums būtinas, ir kad galėsite sėkmingai mokėti įmokas. Tai apims detalų Jūsų finansų analizavimą bei įsipareigojimų vertinimą.

Ketvirta – jeigu vis dėlto gaunate patvirtinimą iš kito banko, jis prisiims nemažus administracinius mokesčius, kurie gali viršyti 1000 eurų. Tai gali paveikti banko pasiūlymą: siekdamas kompensuoti savo išlaidas, jis gali riboti paslaugų sąlygas arba nustatyti kitus reikalavimus.

Kas gali pasinaudoti būsto paskolos refinansavimu?

Supaprastinta refinansavimo tvarka nebus taikoma kiekvienu atveju. Norint pasianudoti paskolos refinansavimu, svarbu, jog nesikeistų paskolos suma, užstatas, neilgėtų trukmė ir kreipimosi į naują kredito davėją dieną vartotojas nevėluotų mokėti įmokų pagal pradinę būsto paskolos sutartį.

Atitikus visus reikalavimus, refinansavimas gali būti naudingas:

• Žmonėms su geresne kredito istorija – jei vykdėte savo įsipareigojimus ir laiku mokėjote paskolos įmokas, tikėtina, kad gausite geresnes sąlygas.

• Norintiems sumažinti paskolos įmokas – refinansavimas gali padėti gauti mažesnes mėnesines įmokas arba palankesnes palūkanas.

• Norintiems išvengti papildomų refinansavimo išlaidų – dabar galite tai padaryti be papildomų mokesčių, tokių kaip notaro, administravimo ar vertinimo išlaidų.

Planuojantiems pasinaudoti supaprastintu refinansavimu V. Kazėnienė perspėja, jog iš anksto reikia apsišarvuoti kantrybe: „Bankuose stebime tikrai daug paklausimų dėl supaprastinto refinansavimo, tad greitai visų apdoroti nepavyksta. Taip pat procesai, sudėlioti popieriuje, vidinėse tvarkose, ne visada atitinka realias situacijas, jų keliamus iššūkius, tad vėl reikia naujų sprendimų. Bankai skirtingai sprendžia šį iššūkį – kas ieško papildomų darbuotojų, kas perskirsto jau dirbančius ir panašiai.“

Todėl, jei svarstote apie būsto paskolos refinansavimą, verta iš anksto pasiruošti ilgesniam procesui, kantriai palyginti skirtingų bankų pasiūlymus ir įvertinti ne tik potencialią naudą, bet ir galimas papildomas sąlygas. Nors naujoji tvarka suteikia daugiau lankstumo, sėkmingas refinansavimas priklausys nuo Jūsų finansinės situacijos, atsakingo planavimo ir gebėjimo priimti geriausią sprendimą ilgalaikėje perspektyvoje.